Tani laptop do pracy o dobrej rozdzielczości ekranu – Lenovo B50-70

Jeszcze niedawno rozdzielczość 1920 x 1080 była zarezerwowana dla wyższej klasy laptopów. Konieczność zapewnienia większego obszaru roboczego sprawiła jednak, że FHD trafiło także do tanich modeli biurowych takich jak Lenovo B50-70.

Po co podnosić rozdzielczość?

Lenovo B50-70 to dość nowy model, który pojawił się na rynku w połowie tego roku

fot. lenovo.com

Standardowa rozdzielczość dla urządzeń elektronicznych stale rośnie. W pracy biurowej nie jest ona tak istotna jak w przypadku zastosowań multimedialnych, a nawet niekiedy potrafi przeszkadzać. Użytkownicy posiadający elitarne laptopy z matrycami 3K i 4K narzekają, że 90% aplikacji nie jest przystosowana do pracy w tak dużej rozdzielczości, a ze skalowaniem występują problemy. Do FHD producenci oprogramowania zdążyli już przywyknąć i większość programów biurowych będzie czytelna na takich ekranach. Jednocześnie użytkownik będzie mieć większe możliwości pracy w kilku oknach bez podpinania dodatkowych monitorów.

Budżetowe FHD

Lenovo B50-70 to dość nowy model, który pojawił się na rynku w połowie tego roku. Podobne pojawiają się także w ofercie konkurencji Lenovo. Do końca roku 2016 może okazać się, że większość sprzedawanych laptopów biurowych będzie miało wyświetlacze Full HD. Bynajmniej nie znaczy to, że zrównają się one z laptopami biznesowymi. B50-70 dobrze sprawdza się w roli do jakiej został stworzony – pracy w warunkach biurowych.

Ma między innymi całkiem wygodną klawiaturę z blokiem numerycznym, dużą płytkę dotykową z oddzielnymi przyciskami i całkiem przyzwoitą wydajność. Matowa matryca FHD sprawdza się w typowym oświetleniu wewnątrz budynków. Do pracy poza biurem jest zbyt ciemna, oferuje wąskie kąty widzenia i nieszczególne oddanie kolorów. Tego należało się jednak spodziewać. W końcu mamy do czynienia z laptopem do pracy, a nie zabawy. Plastikowa obudowa i krótko działająca bateria nie zachęcają by podróżować z B50-70.

Mimo widocznych słabości laptop ten robi wrażenie bardzo opłacalnego zakupu jeśli ma stanowić wyposażenie stanowiska pracy. Nie-odblaskowa matryca o dużej rozdzielczości jest tym czego brakowało w starszych modelach. Jak na swoją kategorię cenową laptop jest też całkiem komfortowy. Wpływają na to zarówno urządzenia wejścia, jak też dość cicha praca i wydajny układ chłodzenia. Aktualnie jest to jeden z najtańszych modeli dostępnych z matrycą FHD, a na pewno nie najgorszy.