Laptop, który jeszcze niedawno był najlepszy – Lenovo ThinkPad T440s

ThinkPad T440s pojawił się na rynku w drugiej połowie 2013 roku, a więc dwa lata temu. Pozostaje wciąż w sprzedaży mimo upływu czasu i wprowadzeniu nowszego Lenovo ThinkPad T450s. Co więcej w dalszym ciągu może konkurować wieloma laptopami biznesowymi. Jakim cudem?

Konstrukcja wyprzedzająca swoją generację

ThinkPad T440s pojawił się na rynku w drugiej połowie 2013 roku, a więc dwa lata temu

fot. lenovo.com

Kiedy zaczął być dostępny w sprzedaży, duże wrażenie robiła jego smukła obudowa. 14 calowy notebook biznesowy waży jedynie 1,55 do 1,6 kg, a więc mniej niż nowsze od niego ThinkPad T450 czy HP EliteBook 840 G2. Jego mobilność podnoszą jeszcze znakomitej jakości obudowa i podwójna bateria działająca w technologii Power Bridge. Składa się ona z niewyjmowalnej baterii wewnętrznej o pojemności 24 Wh i drugiej takiej samej dołączanej z zewnątrz. Taki układ pozwala swobodnie pracować 6 godzin bez ładowania, ale to nie wszystko. Dołączaną z zewnątrz baterię można wymienić na potężniejsza, o pojemności 72 Wh i tym samym osiągnąć niesamowity, 11-12 godzinny czas działania. Oczywiście większa bateria wystaje już poza obrys laptopa i podnosi jego wagę do ponad 1,7 kg, ale i tak mobilność T440s jest niesamowita. Nawet dwa lata po premierze.

Nieudany eksperyment

Największą wadą tego modelu są przyciski manipulatora i płytki dotykowej zintegrowane z tą ostatnią. Lenovo wycofało się z tego rozwiązania w modelu T450s.

Wciąż bardzo dobry laptop biznesowy

Oceniając ten model należy założyć, że nie może on równać się z teoretycznie mającym go zastąpić T450s. Ten drugi model należy jednak do ścisłej czołówki najlepszych laptopów biznesowych. Okazuje się jednak, że modyfikacje jakie wprowadziło Lenovo wcale nie były tak duże. ThinkPad T440s po prawdzie jest oparty o procesory Haswell i właściwy dla nich układ graficzny, ale jedynie minimalnie ustępuje następcy pod względem wydajności. Oferowany jest z matrycą HD+ o całkiem przyzwoitych parametrach.

Lenovo ThinkPad T440s nie jest już najlepszym i najdroższym notebookiem biznesowym oferowanym przez Lenovo. Jego cena spadła znacznie, użyteczność pozostała jednak na bardzo wysokim poziomie. Zwłaszcza pod względem mobilności przebija on wiele modeli z 2014 i 2015 roku i to właśnie jest argument za tym by się na niego zdecydować. Opisywany komputer dostępny jest np. w tym sklepie: http://www.kuzniewski.pl/k1367,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-t-thinkpad-t440s.html.