Lenovo ThinkPad L540 – zbyt dobry na swoją cenę

ThinkPady serii L są określane przez producenta jako notebooki średniej klasy. W opisie nie pojawiają się słowa najwydajniejszy, najlepszy, w ogóle chwalenia swojego produktu jest jakby mniej. Czy oznacza to, że odbiorca biznesowy powinien ominąć tę serię? Niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli przyjrzy się bliżej modelowi L540.

Różnice pomiędzy seriami

ThinkPady serii L są określane przez producenta jako notebooki średniej klasy

fot. lenovo.com

ThinkPady L są znacznie tańsze od na przykład tych z serii T. Jest więc oczywiste, że wykonano jej z bardziej ekonomicznych podzespołów. Na przykład obudowa jest plastikowa. W wielu modelach Lenovo stosuje włókna szklane, osiągając optymalną wytrzymałość. I tu pojawia się pierwsze zaskoczenie. Mimo potencjalnie słabszego surowca, obudowa jest sztywna, trwała, robi dobre wrażenie na użytkowniku. Zazwyczaj modele elitarne są lżejsze od tych przeznaczonych do pracy. Model L540 faktycznie waży ponad 2300 g. Warto jednak zauważyć, że jak na 15-calowy laptop z napędem optycznym i bardzo dobrym wyposażeniem w złącza to nie aż tak dużo. Pewną niedogodnością jest brak podświetlenia klawiatury.

Podobieństwa

Wspomniana klawiatura jest identyczna jak w seriach T i W, a więc bardzo dobra. Laptop oferuje też dużą wydajność. Może być wyposażony w procesor Intel Core i5 4330M (http://cpuboss.com/cpu/Intel-Core-i5-4330M) i 16 GB pamięci RAM. Mocne podzespoły są chronione przez wydajny i całkiem cichy system chłodzenia. Jedynym ograniczeniem szybkości działania jest oferowany standardowo dysk HDD, który nie wytrzyma porównania z nowszymi SDD, gdy chodzi o szybkość zapisu.

 

Podobna do tych z serii T i W jest również matryca. Ma dobre podświetlenie, radzi sobie z refleksami, ale przy rozdzielczości 1920 x 1080 nie zachwyca jakością obrazu.

Porównanie

Lenovo ThinkPad L540 nie jest tak dobry jak droższe modele ThinkPadów, ale brakuje mu do nich bardzo niewiele. Jest równie elegancki, daje podobny czas działania na baterii przy dużej wydajności, posiada wyjście stacji dokującej i zapewnia odpowiedni komfort pracy. W stosunku do swojej ceny jest po prostu zbyt dobry i nawet jeśli nie zdecydujesz się nabyć go dla siebie, to możesz pomyśleć o swoich pracownikach.