Lenovo ThinkPad P50s – już to gdzieś widzieliśmy

ThinkPad P50s to nowy produkt od firmy Lenovo. W modelu tym producent zamontował procesory z rodziny Intel Skylake (więcej). Sprzęt ten jednak z pewnością nie może zostać nazwany całkowitą nowością w branży. Dzieje się tak za sprawą przede wszystkim tego, że komputer ten mogliśmy zobaczyć już wcześniej pod inną nazwą. Poprzednik nosił nazwę W550s. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym jednostkom i oceńmy czy faktycznie dostaliśmy całkowicie nowy produkt czy może zmodyfikowaną jednostkę, którą widzieliśmy już wcześniej.

Podobieństw nie ma końca

ThinkPad P50s to nowy produkt od firmy Lenovo

fot. lenovo.com

Jeżeli postawimy obok siebie Lenovo ThinkPad P50s (http://www.kuzniewski.pl/k2444,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-p-thinkpad-p50s.html) oraz jego starszego brata to tak naprawdę nie ujrzymy praktycznie żadnych różnic. Co prawda nowsza wersja jest odrobinę cieńsza od swojego poprzednika ale dla przeciętnego użytkownika będzie to niezauważalne. Sama stylistyka oraz jakość wykonania pozostały na dokładnie tym samym poziomie. Czy tego oczekują użytkownicy? Lenovo stwierdziło, że tak. Na plus zasługuje fakt, że poprzednik w tej kwestii stał na bardzo dobrym poziomie. Tutaj więc nie jest inaczej.

Nie sam wygląd jest jednak najważniejszy w komputerze tej klasy. Tutaj liczy się przede wszystkim wydajność. Ta jednak nie uległa ogromnym zmianom. Nadal mamy do czynienia bowiem z tą samą kartą graficzną i tym samym typem pamięci RAM. Największa zmiana to jedynie nowy procesor. P50s to możliwość wyboru wśród jednostek Intel Skylake. Ich wydajność stoi na znacznie wyższym poziomie niż poprzedniej serii.

Ta sama pozostała również klawiatura oraz gładzik. Tutaj jednak Lenovo w każdym modelu z serii ThinkPad proponuje podobne układy, a więc nie można uznać tego za wadę. Osprzęt jest po prostu bardzo dobry i próba zmiany go, mogłaby nie skończyć się dobrze.

Wydajność

Nowy procesor to przede wszystkim wzrost wydajności. Faktycznie tak się stało i jednostka ta radzi sobie w wielu zadaniach znacznie lepiej niż poprzednik. Nie jest to jednak olbrzymia różnica i dla wielu osób może być ona po prostu zbyt mała, aby dla niej przesiadać się na nowy model.

Podsumowanie

Czy więc warto decydować się na nowy model? ThinkPad P50s to z pewnością rozwój względem poprzednika. Jeżeli jednak nie potrzebujesz wydajności oferowanej przez nowy procesor to przesiadanie się ze starszej wersji, mija się z celem. Zdecydowanie lepiej pozostać przy niej i poczekać na to, aż Lenovo przygotuje kolejną wersję. W następnej możemy bowiem spodziewać się już znacznie większego wzrostu wydajności. Jeżeli jednak nie posiadasz poprzedniej generacji i zastanawiasz się nad zakupem tej to jak najbardziej warto.