Lenovo ThinkPad P50s – następca ThinkPada W550s

Mimo iż na laptopy udające mobilne stacje robocze było sporo narzekań, to jednak najwięksi producenci zdecydowali się kontynuować ten pomysł. Powstają więc modele z procesorami niskonapięciowymi, ale teoretycznie profesjonalną grafiką. Lenovo do niedawna oferowało w tej kategorii ThinkPada W550s, teraz zastąpił go ThinkPad P50s. Co właściwie się zmieniło i do czego warto wykorzystać nowego laptopa?

Mimo iż na laptopy udające mobilne stacje robocze było sporo narzekań, to jednak najwięksi producenci zdecydowali się kontynuować ten pomysł

fot. lenovo.com

Po prostu kolejna generacja?

Choć oba laptopy należą do różnych linii ThinkPadów, w założeniu pełnią dokładnie tę samą funkcję. Łączenie wydajności z mobilnością nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Zarówno ThinkPad W550s, jak i P50s są znacznie lżejsze od flagowej mobilnej stacji roboczej Lenovo – ThinkPada P50. Pod względem wydajności CPU są jednak bardziej laptopami biznesowymi.

Co wydaje się oczywiste, ThinkPad W 550s korzysta z niskonapięciowych Inteli 5 generacji, zaś Lenovo ThinkPad P50s wykorzystuje już generację 6. Oba można rozbudować do 32 GB RAM, korzystają też ze zbliżonych pod względem wydajności w CAD kart graficznych. Oczywiście nVidia Quadro M500M jest nieco nowocześniejsza od nVidia Quadro K620M, ale wielkiej różnicy między opartymi na architekturze Maxwell kartami nie ma. Nowszy ThinkPad ma za to możliwość podpinania dysków SSD pod szynę PCI, co odczuwalnie przyspiesza pracę na nim ze standardowymi aplikacjami.

Zarówno starszy, jak i nowszy model sprzedawane są z matrycami Full HD lub 3K. Tylko w ThinkPadzie P50s można zdecydować się na panel dotykowy.

Czy Lenovo ThinkPad P50s jest dobrym laptopem?

Na pierwszy rzut oka różni się od poprzedniego modelu raczej nieznacznie. Jest wydajniejszy, lżejszy, ale są to nieduże różnice. Jeśli ktoś rok temu nabył ThinkPada W550s, to pewnie nie ma powodu, by już go wymieniać, jeśli jednak tego nie zrobił, ThinkPad P50s może okazać się trafionym wyborem. Jest elegancki, waży nieznacznie ponad 2 kg i długo działa na baterii. Ponadto z profesjonalną kartą grafiki i wyświetlaczem dotykowym 3K z pewnością będzie dobrym narzędziem. Choć Lenovo się tym nie chwali, ThinkPad P50s jest też całkiem mocnym laptopem gamingowym.