Gdy modeli jest zbyt wiele – laptopy Lenovo

Powiedzmy, że szukasz laptopa w sposób logiczny i zorganizowany. Masz konkretną kwotę do wydania, potrzebujesz takich, a nie innych parametrów wyświetlacza, wydajności CPU i GPU. Twoje wymagania są jasne i sprecyzowane. Kiedy zawężasz poszukiwania tylko do laptopów, które je spełniają, do porównania zostaje Ci jeden lub dwa modele popularnych marek, być może coś z tych mniej popularnych i przynajmniej cztery modele Lenovo. Największy światowy producent laptopów ma po prostu w swojej ofercie zbyt wiele modeli i czasami nawet ich bardzo intuicyjne nazewnictwo nie pomaga w wyborze. Warto więc odrobinę ułatwić sobie szukanie. 

Wydajność

Jeśli potrzebujesz konkretnego laptopa, on na pewno jest w ofercie Lenovo

fot. lenovo.com

Maksymalną wydajność osiągają oczywiście stacje robocze Lenovo ThinkPad P50 i P70. Szczyt możliwości to Intel Xeon szóstej gen., 64 GB RAM i nVidia Quadro. Jeśli wystarcza nam Intel Core i7 piątej lub szóstej generacji i 16-32 GB RAM, mamy już szerszy wybór. W tej klasie wydajności znajdują się: ThinkPady: W, T, P Yoga, Yoga, L oraz popularne serie: Y, Yoga. Jeśli zrezygnować z dedykowanej karty graficznej można doliczyć do nich Lenovo ThinkPad X, oraz serię E i Z.

Bardzo prawdopodobne, że w wypadku Lenovo wydajność nie będzie podstawowym kryterium wyboru, gdyż nawet miniaturowy Lenovo ThinkPad X260 może mieścić procesor Intel Skylake i7.

Obraz

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej matrycy 3K/4K, masz oczywiście dość ograniczony wybór. Mają takie (opcjonalnie) laptopy Lenovo z serii ThinkPad W i ThinkPad P/P Yoga. Wyświetlacze WQHD+ lub 3K (http://www.expertreviews.co.uk/tvs-entertainment/1404464/whats-the-difference-between-wqhd-qhd-2k-4k-and-uhd-display-resolutions-1) o nieco słabszym pokryciu palety barw AdobeRGB są opcjonalne w modelach ThinkPadów: T550, T540p, X1 Carbon 3. Natomiast matryce Full HD typu IPS są popularne nawet wśród laptopów biurowych i multimedialnych Lenovo.

Różnice nie dające się ująć w punktach

Jeśli potrzebujesz konkretnego laptopa, on na pewno jest w ofercie Lenovo. Prawdopodobnie nawet jest ich kilka. Zarówno porównując je między sobą, jak i z modelami Apple lub HP, warto znaleźć opinie innych użytkowników. W sytuacji gdy w różnych laptopach stosowane są bardzo zbliżone podzespoły, warto kierować się raczej jakością wykonania, komfortem pracy i gwarancją producenta. Oczywiście pod tym względem na czoło wysuwają się laptopy Lenovo ThinkPad T, ale spośród tańszych serii bardzo rozsądna jest biurowa seria E i rozrywkowa Z (więcej).