Mój laptop się nagrzewa – co robić?

Nie w sposób ukryć, że laptopy wyręczają nas w wielu obowiązkach. Używane są przez nas na prawdę często. Niestety jak każde urządzenie elektroniczne- nie są bezawaryjne. Regularnie borykamy się zarówno z drobnymi jak i poważniejszymi usterkami. Nie zawsze jednak musimy od razu wybierać się do serwisu. Z niektórymi problemami możemy poradzić sobie na własną rękę, nie ryzykując uszkodzeniem sprzętu. Częstym zjawiskiem w starszych modelach jest nagrzewanie się komputera do wysokiej temperatury. Osoby starszego pokolenia często bagatelizują zagrożenie, sądzą, że skoro jest to urządzenie korzystające z zasobów prądu, to nie możliwe jest, aby laptop był ciągle chłodny. Jednak niestety nie jest to prawda. Ciągłe przegrzewanie się komputera może spowodować zmniejszenie się wydajności oraz skrócić żywotność urządzenia.

Jak zoptymalizować temperaturę naszego urządzenia?

Girl in a cafe. Woman in a white blouse. Lady use a laptop.Ważne jest, aby na początek zdiagnozować temperaturę poszczególnych podzespołów. Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 posiada wydajny proces AMD Ryzen 5 4500U, zintegrowaną kartę graficzną AMD Radeon Vega 6 oraz dysk SSD 512 gigabajtów i to na te części powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Opisywany model posiada doskonały układ chłodzący, dlatego problemy ze zbyt wysoką temperaturą są bardzo rzadkie. Niestety starsze modele mają tendencje do tworzenia się wysokich temperatur wewnątrz, przy wykonywaniu bardziej wymagających procesów.

Jednym ze sposobów na optymalizacje tego zjawiska może być podkładka chłodząca. Można ją zakupić w sklepie już od 30 zł, a często przynoszą wiele korzyści. Kolejnym sposobem może być wymiana pasty termoprzewodzącej pod procesorem. Jej niedobór może skutkować nadmierną temperaturą tego podzespołu. Warto również oczyścić części sprężonym powietrzem. Nagromadzony kurz może blokować prawidłowy przepływ powietrza. Nie zapominajmy o prawidłowym użytkowaniu. Kończysz pracę na komputerze- wyłącz go! Nawet w trybie uśpienia położony na miękkiej powierzchni może powodować nadmierne temperatury. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników możliwe jest ograniczenie obciążenia procesora.

Ludzie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com