Notebooki do pracy – jak wybrać idealny model dla siebie?

Rynek laptopów biznesowych jest bardzo zróżnicowany – producenci proponują wiele modeli i konfiguracji. Jeśli więc nie chcemy przepłacić za model, którego specyfikacja nie odpowiada indywidualnym potrzebom, warto dokładnie przeanalizować charakter naszej pracy i dobrać notebooka, który pozwoli nam na wygodne wykonywanie zawodowych obowiązków.

Dobierz komputer stosownie do potrzeb

Rynek laptopów biznesowych jest bardzo zróżnicowany – producenci proponują wiele modeli i konfiguracji

fot. lenovo.com

Komputer do pracy musi być solidny. Wybrany model powinien także umożliwiać ergonomiczną pracę. Solidność zapewnią nam notebooki pochodzące z cenionych linii biznesowych od renomowanych producentów (nie są awaryjne, posiadają trwałe, dobrze spasowane obudowy). O ergonomię musimy zadbać sami. Jak to zrobić? Wybierać modele wpasowane w charakter naszej pracy. Inne laptopy sprawdzą się do biura, inne do pracy w terenie czy do wykonywania zaawansowanych projektów.

Notebooki do pracy w biurze

Gdy wybieramy laptop do typowych zadań biurowych (praca z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, pocztą, przeglądarką internetową), nie warto decydować się na bardzo wydajne jednostki, mogące pełnić funkcję mobilnej stacji roboczej. Stabilną pracę umożliwią nam tańsze notebooki z procesorami Intel Core i3 (a nawet z Intel Pentium). Osoby, które pracują z kilkoma aplikacjami jednocześnie, mogą rozważyć konfigurację z procesorem Intel Core i5, który umożliwi płynne przechodzenie pomiędzy otwartymi oknami.

Ze standardowym oprogramowaniem biurowym, dobrze poradzą sobie notebooki wyposażone w grafikę zintegrowaną (współczesne karty zintegrowane z procesorami Intel mają parametry zbliżone do kart dedykowanych sprzed zaledwie kilku lat). W droższą kartę dedykowaną mogą zainwestować firmy, które dużo pracują z plikami graficznymi lub prezentacjami multimediami.

Największe znaczenie w użytku biurowym ma osprzęt – wygodna klawiatura z klawiszami o odpowiednio wyważonym skoku, precyzyjny gładzik. Notebooki do biura powinny umożliwiać stworzenie wygodnego stanowiska pracy – przydatne będą dobrze rozmieszczone porty oraz gniazdo stacji dokującej.

Ekran może mieć większe wymiary – 15,6, a nawet 17,3-cala (gdy nie planujemy zabierać laptopa w podróże służbowe). Wysoka rozdzielczość Full HD zapewni nam dobrą widoczność danych, a matowa powierzchnia matrycy zniweluje refleksy świetlne i zmęczenie oczu przy wielogodzinnej pracy.

Notebooki do pracy w terenie

Pracownicy terenowi potrzebują zupełnie innego laptopa niż osoby wykonujące swoje obowiązki w biurze. Notebooki z ekranami o przekątnej 17,3-cala i masywną obudową ważącą 2,8 czy ponad 3 kg nie zapewnią wygodnej pracy w terenie. Tutaj ważnym elementem jest obudowa – powinna być wykonana z lekkich stopów metali, mieć dobrze spasowane zawiasy, które zagwarantują stabilność pokrywy ekranu. Wytrzymała, solidna konstrukcja i niewielka waga (najlepiej do 2 kg) to najważniejsze cechy dobrego laptopa dla handlowca czy innego pracownika terenowego. Równie ważny jest akumulator – najlepiej, gdy bateria wytrzymuje, bez ładowania, co najmniej 5 godzin. Dobrze sprawdzą się także notebooki wyposażone w dodatkowy akumulator zewnętrzny (np. Lenovo ThinkPad X240,który pozwala pracować nawet kilkanaście godzin).

Bardzo poręczne są laptopy o przekątnej ekranu 14,1-cala. Ważne jest, aby była to matryca matowa o wysokiej luminacji. Refleksy świetlne stworzą bowiem efekt lustra i uniemożliwią pracę na świeżym powietrzu.