Składany ThinkPad hit czy kit?

Co to jest?

ThinkPad X1 Fold Gen 1 to tak jak określa producent „Pierwszy na świecie składany komputer osobisty” (o czym więcej tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k5048,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-x-thinkpad-x1-fold-thinkpad-x1-fold-gen-1.html). Oznacza to, że komputer jest tak naprawdę jednym ekranem, który w połowie możemy składać. Ekran OLED posiada 13.3″ i rozdzielczość 2K. Jest dotykowy co oznacza, że możemy z niego korzystać jak z tabletu, czy korzystać z podzielonego ekranu i trzymać ThinkPada jak książkę. Laptop nie posiada wbudowanej klawiatury fizycznej, waży zaledwie 999g, przez co jest kompaktowy i jak podaje Lenovo ”ThinkPad X1 Fold przypomina bardziej szkicownik niż laptop”. Do laptopa możemy domówić rysik, klawiaturę, mysz i nawet słuchawki.

Specyfikacja

Woman in the officeThinkPad posiada procesor o architekturze ARM, czyli laptop posiada procesor o takiej samej budowie jak procesory w naszych telefonach, a co za tym idzie komputer jest bardzo energooszczędny i potrafi wytrzymać ok. 9 godzin przy normalnym użytkowaniu. Na komputerze jest zainstalowany system Windows 10.  Jak podaje producent w laptopie może być do 1 TB dysku ssd oraz 8 GB pamięci ram. Płyta główna w tym komputerze została zaprojektowana tak, aby wykorzystywać każdy milimetr przestrzeni dzięki temu odprowadzanie ciepła jest bardzo efektywne. Wieloczęściowe zawiasy pod ekranem są bardzo wytrzymałe, więc podtrzymują tradycję wytrzymałego ThinkPada. Laptop jest również wyposażony w moduł 5G i Wifi 6 dzięki czemu posiada stałe i szybkie połączenie z Internetem.

Ocena

Moim zdaniem ThinkPad jest sprzętem stworzonym dla ludzi, którzy spędzają wiele godzin przy Excelu, czy Wordzie. Jest urządzeniem, które przyda się tym, co uwielbiają robić notatki. To nie jest laptop ludzi szukających laptopa do oglądania seriali na Netflixie, czy odpisywania na maile. Jeżeli jesteś studentem, albo po prostu potrzebujesz czegoś co długo działa na baterii, można na tym robić notatki rysikiem i nie chcesz sprzętu z nadgryzionym jabłkiem na tyle, to jest sprzęt dla ciebie!