ThinkPad w wadze lekkiej

Laptopy Lenovo z serii ThinkPad to z reguły potężny i bardzo wydajny sprzęt. Od klasycznej stylistyki bardzo odbiegają jedynie modele Yoga. Można jednak wybrać lekkie Lenovo nie rezygnując z klasycznego wyglądu. Na przykład model ThinkPad X250.

Do jakiej kategorii go zaliczyć?

fot. lenovo.com

fot. lenovo.com

Jest kanciasty i solidnie wykonany. Zdecydowanie jednak mniejszy niż pozostałe ThinkPady. 12,5-calowy wyświetlacz pozwolił na zamknięcie masy urządzenia poniżej 1,5 kg. Trochę brakuje portów wyjściowych (brak HDMI, tylko dwa USB 3.0). Jest za to lepsza klawiatura niż można by się spodziewać po tej wielkości urządzeniu. A więc laptop do pracy w terenie?

Obraz

Kupując laptopa, można wybrać jeden z kilku wyświetlaczy. Najlepsza dostępna rozdzielczość to 1920 x 1080, a więc zupełnie wystarczająca. Jakość obraz może pozytywnie zaskoczyć użytkowników przyzwyczajonych do nieszczególnych zazwyczaj matryc ThinkPadów. Tu luminancja jest ponadprzeciętnie wysoka, kąty widzenia szerokie, a ochrona antyrefleksyjna przy matrycy bezdotykowej  typu IPS godna naśladowania. Przy świetle słonecznym nieco gorzej wypada ekran dotykowy, ale i tak swobodnie można pracować z nim na zewnątrz. Jeśli ktoś lubi siedzieć z laptopem na świeżym powietrzu, ThinkPad X250 wyposażony w dotykowy ekran na pewno mu się spodoba.

Osiągi

Jak na zawodnika wagi lekkiej, X250 ma bardzo mocne serce. Procesor Intel Core i7 5600U to niskonapięciowa jednostka o dwóch rdzeniach i taktowaniu do 3,2 GHz. Prawdopodobnie najmocniejszy procesor, jaki można zmieścić w 12-calowym laptopie. Ograniczeniem wydajności jest dopiero pamięć RAM, której zawsze będzie 8 GB, a użytkownik i tak niemal nigdy nie odczuje pracy Lenovo ThinkPada jako zbyt powolnej.

Ideałów nie ma

Oprócz zdecydowanych zalet laptop ma również kilka drobnych niedociągnięć. Wtłoczenie mocnych podzespołów do niewielkiej obudowy zaowocowało  zwiększeniem poziomu hałasu i nagrzewaniem się obudowy. Głośność 42 dB i temperatura rzędu 35-45°C nie są bardzo złym wynikiem, ale znacznie odstają od tych z modeli ThinkPad Yoga 3 Pro czy ThinkPad Yoga 14. Tradycyjnie też, głośniki wewnętrzne laptopa nie powinny być raczej używane – po co psuć sobie nastrój?

Lenovo ThinkPad X250 jest dobrym wyborem dla mobilnego użytkownika, który potrzebuje urządzenia, łączącego wydajność z niewielkimi rozmiarami i prestiżem ThinkPadów. Nie idealnym, ale mimo to wartym polecenia.