Uniwersalność na poziomie mistrzowskim

  • Jakiego chcesz laptopa?
  • No takiego, żeby miał wszystko. Procesor Intel Core i7, profesjonalną kartę graficzną, dysk SSD podpinany pod szynę PCIe, matrycę WQHD, rysik i wygodną klawiaturę.
  • Coś jeszcze?
  • No, żeby dało się go wykorzystać jako tablet i tablet graficzny. Koniecznie musi być konwertowalny z wieloma  trybami pracy. Powinien być smukły i ważyć mniej niż 2 kilogramy i jeszcze mieć obudowę z jakiegoś fajnego materiału.
  • Nie za dużo? Czego ty właściwie chcesz?
  • Lenovo ThinkPad P40 Yoga.

Laptop, który ma wszystkiego po trochu

Lenovo ThinkPad P40 Yoga choć w niczym nie jest najlepszy to łączy w sobie podstawowe cechy: ultrabooka, eleganckiego laptopa biznesowego, mobilnej stacji roboczej, tabletu graficznego i laptopa konwertowalnego

fot. lenovo.com

Są na rynku laptopy lżejsze, wydajniejsze, o lepszych matrycach czy komforcie pracy. Im więcej jednak czynników bierzemy pod uwagę, tym bardziej Lenovo ThinkPad P40 Yoga wysuwa się na prowadzenie, mijając kolejnych, bardziej wyspecjalizowanych przeciwników. Niewykluczone, że jest aktualnie najbardziej wielozadaniowym laptopem na rynku.

Za wydajność odpowiadają w nim procesory Intel Skylake i5/i7 U, oraz karta graficzna nVidia Quadro M500M (https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-Quadro-M500M.156381.0.html). Do wyboru są ekrany dotykowe o rozdzielczościach FHD i WQHD. Ciekawostką jest zaimplementowanie w tym modelu technologii Wacom Active ES. Jak przystało na laptop oznaczony Yoga, można go też otworzyć o 360º i wykorzystać do pracy w kilku trybach.

Lenovo ThinkPad P40 Yoga choć w niczym nie jest najlepszy to łączy w sobie podstawowe cechy: ultrabooka, eleganckiego laptopa biznesowego, mobilnej stacji roboczej, tabletu graficznego i laptopa konwertowalnego.

Czy ktoś ma coś podobnego?

Bardzo trudno znaleźć modele innych producentów, które odpowiadałyby Lenovo ThinkPad P40 Yoga. Jest oczywiście HP ZBook 14 G3, który ma podobne możliwości w zakresie wydajności, grafiki i prezentowanej klasy, ale nie jest konwertowalny. W pewnym sensie do ThinkPada podobny jest MS Surface Book, który dysponuje bardzo dobrą matrycą, konwertowalną obudową, procesorem Intel Core U i dedykowaną kartą graficzną. Jest to jednak model wyraźnie mniejszy, lżejszy i mający też nieco bardziej ograniczone możliwości.