Niektóre przedmioty są czymś więcej niż tylko użytecznymi narzędziami. By zostać właścicielem Bugatti Veyron nie trzeba być kierowcą wyścigowym, trzeba natomiast wydać niemałe pieniądze. Samochód taki jest więc symbolem statusu i powodzenia. Co jest nim w kategorii laptopów? Macbook Air? Być może, ale myśląc o prestiżowym laptopie znacznie częściej mamy na myśli Lenovo ThinkPad serii T. Łatwo w takiej sytuacji osiąść na laurach i wiedząc, że produkt zostanie kupiony ze względu na samą markę, zaniedbać jego wykonanie. Zwłaszcza, że od modelu 450s wymagamy… cóż, wszystkiego.
Wygląda jak marzenie
ThinkPad T450s ma poniżej 21 milimetrów grubości i ledwie 1600 g. Obudowa skomponowana z włókien węglowych, magnezu i aluminium nie pozostawia cienia wątpliwości – tak właśnie wygląda prestiż. Żadnych ozdób, żadnej ekstrawagancji, jedynie prosta, idealna forma. ThinkPad T550s nie tylko jednak wygląda, ale jest też funkcjonalny. Dobry dostęp do wnętrza laptopa, bogate wyposażenie w złącza i perfekcyjna klawiatura nie mają nic wspólnego z budzeniem zazdrości, ale niesamowicie ułatwiają codzienną pracę. Przydaje się również możliwość otworzenia laptopa o blisko 180°. Ekran utrzymany na metalowych zawiasach będzie stabilny w każdej pozycji.
Podzespoły i wydajność
W różnych konfiguracjach dostępne są 15 watowe procesory Intel Core i5 i i7. Wydajność można modyfikować również za pomocą kości RAM w zakresie od 4 do 16 GB i wykorzystywanych dysków. Mimo bardzo smukłej i lekkiej obudowy podzespoły wymienia się bardzo łatwo i użytkownicy, którzy chcieliby zmodyfikować ThinkPada T450s już po jego zakupie nie powinni mieć z tym najmniejszych trudności. Z dyskiem SSD 2500 Pro, procesorem Intel Core i7-5600 U i dodatkową kartą graficzną GeForce 940M można osiągnąć bardzo dużą wydajność. Konfiguracja taka jest nawet mocniejsza od niektórych laptopów sprzedawanych jako mobilne stacje robocze.
Komfort pracy
Jasny wyświetlacz IPS Full HD nie męczy wzroku. Zapewnia szerokie kąty widzenia, dobrą czytelność nawet na zewnątrz i odpowiedni do swojej klasy obraz. Można wymienić go na ekran dotykowy, przez co laptop stanie się o 200 g cięższy. Komfortowo można więc z nim pracować wszędzie, także dzięki temu, że jest bardzo cichy i doskonale chłodzony. Pod tym względem trudno znaleźć lepsze urządzenia. Jedyne czego nie udało się zmieścić w niewielkiej obudowie to duża bateria. Podstawowo są to dwa akumulatory połączone w technologii Power Bridge o pojemności 48 Wh. Ten odłączany z zewnątrz można jednak wymienić na znacznie większą i pozwalającą dłużej działać baterię.
Szukanie wad na siłę
Jeśli coś jest bez wad to zapewne nie istnieje. W przypadku Lenovo ThinkPada T450s trzeba jednak uchybień szukać z lupą. I nawet wtedy można znaleźć jedynie dwie typowe dla marki niedogodności. Otóż słabe są głośniki, zamiast których używa się słuchawek lub nagłośnienia zewnętrznego i płytka dotykowa, zamiast której użyć można komfortowego manipulatora z wydzielonymi przyciskami.
W tym wypadku prestiż jakim cieszy się marka ThinkPad T jest w pełni uzasadniony.