Lenovo ThinkStation P300 SFF – stacja robocza, która nie nadwyręży budżetu

Stacje robocze Lenovo to zarówno urządzenia przenośne jak i ogromne wieże o kosmicznej wydajności. Stacjonarny model P300 SFF jest czymś pomiędzy nimi. I jest dostępny w cenie przystępnej nawet dla niewielkiej firmy lub specjalisty-freelancera.

Dlaczego P300 SSF?

Stacje robocze Lenovo to zarówno urządzenia przenośne jak i ogromne wieże o kosmicznej wydajności

fot. lenovo.com

Wśród stacji roboczych Lenovo model P300 jest najtańszy. Oczywiście ustępuje mocą modelowi P900, ale na pewno radzi sobie wciąż lepiej o dowolnej mobilnej stacji roboczej. I wcale nie potrzebuje do tego standardowej obudowy typu Tower. Small Size Factor to obudowa o pojemności niespełna 13 litrów, a więc łatwa do umieszczenia na stanowisku pracy. W dalszym ciągu jednak pozostaje w niej dość miejsca na mocne podzespoły i dalszą rozbudowę.

Podstawowe wyposażenie

Stacja robocza oparta jest o procesor Intel Xeon E3-1241 v3 o bazowej szybkości taktowania 3,5 GHz. Jego uzupełnieniem są dysk HDD o pojemności 1 TB, pojedyncza kość 8 GB RAM i karta graficzna NVIDIA Quadro K600 (http://www.nvidia.com/object/product-quadro-600-us.html). W takiej konfiguracji stacja robocza nie odbiega zbytnio ceną od dobrej, jakości PC-tów. Można ją oczywiście znacznie rozbudować. Mimo zastosowania obudowy SSF pozostało miejsce na dodatkowy dysk i 3 kolejne kości RAM. Potencjalnie do obróbki grafiki można, więc zaprząc 32 GB RAM, a to powinno już wystarczyć nawet zastosowaniach profesjonalnych. Znaczna część użytkowników decyduje się również na dodatkowy dysk SSD.

Ograniczenia

Small Size Factor mieści w sobie bardzo wiele, w tym kilkanaście portów wyjściowych i napęd optyczny. Mogą natomiast nie mieścić się niektóre karty graficzne (full height expansion cards) i trudno znaleźć rozwiązanie lepsze niż wspomniana karta NVIDIA Quadro K600.

Są oczywiście dostępne pełnowymiarowe stacje robocze Lenovo, które tego ograniczenia nie posiadają. SSF ma natomiast dużą przewagę, jako urządzenie kompaktowe, niewymagające dużo miejsca np. na biurku. Natomiast model P300 ma bardzo dobry przelicznik wydajności do ceny i to właśnie czyni go podstawowym wyborem dla niezależnych specjalistów i niedużych przedsiębiorstw.