Tablety wielozadaniowe

Tablet jest dziś takim urządzeniem, które daje się do zabawy dwuletniemu dziecku, a innym razem wykorzystuje w celu całkiem poważnym i jak najbardziej zawodowym. Wszystko zależy od oprogramowania, które uruchomimy. Tylko czy na pewno?

Aplikacja by działać musi mieć na czym działać. Tu już pojawiają się istotne różnice między tabletami, które rosną wraz z wymaganiami jakie stawiamy przed tym typem urządzeń. Jeśli postawimy poprzeczkę dostatecznie wysoko zostanie nam do wyboru kilka wyjątkowych modeli.

Tablet, który ma siłę – MS Surface 4 Pro

Tablety korzystają z procesorów Intel Atom, Intel Core Y, Samsung Exynos, Apple A8 X lub Qualcomm Snapdragon. Wszystkie te procesory spełniają swoją rolę, a jednocześnie są bardzo lekkie i energooszczędne. W praktyce jednak daleko im do wydajności najbardziej przeciętnego nawet procesora stosowanego w laptopach. Pod względem wydajności wyróżnia się tablet Microsoftu, który w zależności od wersji może korzystać nawet właściwym dla wyższej klasy laptopów biznesowych procesorem Intel Core i7-U, wspomaganym przez 16 GB RAM. Oczywiście pewną część tej mocy pożre nam Windows, ale i tak praca będzie znacznie płynniejsza niż w przypadku innych tabletów zmuszonych do radzenia sobie z takimi samymi aplikacjami.

Tablet, który ma moduły – Lenovo ThinkPad X1 Tablet

Tablety mogą pełnić coraz więcej funkcji i robią to coraz doskonalej

fot. lenovo.com

Tablet to tablet, a nie laptop. Ani tym bardziej nie rzutnik, skaner, ani puzzle. Przynajmniej dopóki nie jest to tablet Lenovo (http://www.kuzniewski.pl/k1897,tablety-lenovo-ibm.html). Bo ten, choć działa samodzielnie, oferując wysoką rozdzielczość i niezłą wydajność, to ma też dodatkowe moduły pozwalające rozbudować go do pożądanego urządzenia. Do tabletu można dołączyć między innymi dodatkową baterię, klawiaturę o kilku dostępnych ustawianiach kąta pisania, skaner lub rzutnik. Przypomina to trochę składanie zabawki z jajka niespodzianki lub klocków, ale w wielu wypadkach jest niesamowicie użyteczne przy zachowaniu względnie niskiej wagi całości.

Tablet, który ma grafikę – Apple iPad Air 2

Jaką rozdzielczość możesz zmieścić na 10 calach? HD Ready? Najczęściej nawet nie. Tymczasem ważący poniżej 0,5 kilograma tablet z jabłuszkiem korzysta z wyświetlacza 2048 x 1536. Nie dość, że rozdzielczość jest bardzo wysoka, to jeszcze obraz wyświetlany jest w wygodnym stosunku boków 4:3 co umożliwia trzymanie tabletu zarówno w pionie, jak i poziomie.

Tablety mogą pełnić coraz więcej funkcji i robią to coraz doskonalej.