Kontynuowanie tradycji – Lenovo ThinkPad T450s

W jednej z najbardziej cenionych serii laptopów biznesowych nastąpiła zmiana warty. Dotychczasowy model ThinkPad T440s ma następcę w postaci T450s. Na pierwszy rzut oka oba laptopy są niemal nie do rozróżnienia. O wartości tych produktów Lenovo zawsze jednak decydowało wnętrze.

Nie zmieniać tego co działa

W jednej z najbardziej cenionych serii laptopów biznesowych nastąpiła zmiana warty - dotychczasowy model ThinkPad T440s ma następcę w postaci T450s

fot. lenovo.com

Projektanci Lenovo postępują zgodnie z tą maksymą w przypadku serii ThinkPad i to od kilku lat jest to bardzo widoczne w tym modelu. Nie różni się od poprzednika ani masą własną, ani wielkością, ani jakością wykonania. Wszystkie te parametry były zadowalające już wcześniej. W końcu 1600 g to niewiele jak na 14-calowy laptop, przy założeniu, że obudowa należy do najwytrzymalszych i najbardziej sztywnych na rynku, a w dodatku osłania solidne podzespoły. Nie zmieniono również klawiatury i z pewnością była to dobra decyzja. Niektórzy użytkownicy przesiadali się na ThinkPady tylko ze względu na komfort pisania i kupując nową wersję z pewnością się nie zawiodą.

Obraz

Dostępne są 3 wersje Lenovo ThinkPad T450s. Z wyświetlaczem typu HD+, nową matrycą Full HD lub ekranem dotykowym. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z tradycyjnym mankamentem ThinkPadów. Rozdzielczość 1600 x 900 daje obraz nieszczególnej jakości. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór drugiej wersji. Tu już rozdzielczość wzrasta do 1920 x 1080, znacznie poprawia się pokrycie palety barw sRGB i AdobeRGB, rosną luminancja i kontrast. Spokojnie można pracować na zewnątrz i patrzeć na ekran pod niemal dowolnym kątem. Różnica w odbiorze jest ogromna. Dobre wrażenie robi też ekran dotykowy, jednak wersja, która go posiada, jest o całe 200 g cięższa.

Możliwości

Pod względem osiągów ten niewielki laptop radzi sobie podobnie do poprzednika. Jest wyraźnie szybszy w testach wielowątkowych, natomiast w testach ogólnej wydajności wypada niemal identycznie jak T440s. Zastosowano w nim bardzo mocny procesor Intel Core i7 5600U (architektura Broadwell) w połączeniu z 12 GB RAM i dyskiem SDD.

Bateria

Laptop korzysta z rozwiązania Power Bridge. Wewnątrz ma jedynie niewielki akumulator o pojemności 24 Wh. Z zewnątrz można dołączyć kolejny (24/48/72 Wh). Korzystając z baterii 24+24, można pracować nieco powyżej 5 godzin, odpowiednio więcej po dołączeniu akumulatora większej pojemności.

Czy kontynuować tradycję?

Model T450s jest bardzo zbliżony do T440s. Wygodny, prestiżowy, o dobrej mocy obliczeniowej i wydajnym systemie chłodzenia. Poniżej najwyższego poziomu schodzą jedynie bateria i płytka dotykowa, zamiast której można jednak używać manipulatora punktowego. Za to matryca jest o klasę lepsza od wykorzystywanych poprzednio. Bardzo poprawia to wrażenia estetyczne i komfort pracy. Nowy ThinkPad nie stracił więc nic w stosunku do poprzednika. Przeciwnie, firmie Lenovo udało się poprawić i tak bardzo dobry laptop.