×

14-calowe ThinkPady – Lenovo ThinkPad L450, T450 i T450s

14-calowe ThinkPady – Lenovo ThinkPad L450, T450 i T450s

ThinkPad oznacza prestiż i jakość. Tego możemy być pewni, nie zawsze jednak wiemy, który model wybrać. Szukając laptopa 14-calowego zastanawiamy się, czy znaczne różnice w cenie są uzasadnione wydajnością i elegancją. Czy T450s różni się tak bardzo od T450, a ten z kolei od L450, że mając odpowiednie środki nie warto nawet spojrzeć na słabszy model? Czy może jest odwrotnie, a L450 jest świetnym laptopem biznesowym, od obu droższych różniącym się jedynie ceną?

Rozmiar i obudowa

ThinkPad oznacza prestiż i jakość
fot. lenovo.com

Zgodnie z przewidywaniami wspomniane modele znacznie różnią się wagą. ThinkPad L450 waży prawie 2 kilogramy, T450 jest o ponad 200 g lżejszy, a T450s o kolejne 100 g. Wszystkie trzy laptopy są wykonane bardzo dobrze, mają wygodne klawiatury, manipulatory punktowe z oddzielnymi przyciskami i dobre wyposażenie w złącza. L450 jest jednak plastikowy, podczas gdy w T450 i T450s mają obudowy wzmacniane włóknem węglowym i stopami aluminium.

Obraz

Tu mamy pierwsze zaskoczenie. Model T450s oferowany jest z bardzo dobrą matrycą o rozdzielczości Full HD i równomiernym rozświetleniu rzędu 270 cd/m². Tego się spodziewaliśmy, mogliśmy też przewidzieć, że w L450 otrzymamy nieco słabszy wyświetlacz. Ma on również rozdzielczość FHD, ale jest ciemniejszy. Zaskakuje natomiast model T450. Najlepsza oferowana matryca ma rozdzielczość 1600 x 900 i nie robi oszałamiającego wrażenia. Paradoksalnie, więc najtańszy z porównywanych modeli ma obraz lepszy od średniego.

Wydajność

Standardowo wyposażony L450 nie jest konkurencją dla droższych modeli. Procesor i3 i dysk HDD to trochę za mało by rywalizować z pierwszą ligą laptopów biznesowych. Można go jednak wyposażyć w procesor i5 piątej generacji i standardowy dysk SSD. Zbliży się wówczas pod względem osiągów do T450, (który również jest oparty o i5 iw najtańszej konfiguracji korzysta z HDD). Oba modele będą mogły, więc konkurować ze sobą, ale nie koniecznie z T450s. Flagowy model Lenovo oparty jest o procesor i7 piątej generacji i doskonały dysk SSD 2500 Pro. W testach wydajności różnice nie są bardzo duże, w praktyce będą jednak widoczne dla użytkownika.

Bateria, temperatury, komfort pracy

Wszystkie trzy ThinkPady mają dobre, choć na dzisiejsze standardy nie rewelacyjne czasy pracy na baterii. Zarówno T450, jak i T450s (z procesorem i7) pozwolą pracować około 5,5 godziny, a L450 bliżej 5 godzin. Bardzo zbliżone są też charakterystyki dotyczące emisji hałasu i wydajności chłodzenia. Podczas pracy na maksymalnym obciążeniu żaden z ThinkPadów nie powinien emitować dźwięku głośniejszego niż 35 dB, wszystkie też utrzymują obudowę w rozsądnych temperaturach.

Porównanie.

Choć tańszy model L450 jest całkiem udany, nie stanowi poważnej konkurencji dla T450, ani tym bardziej T450s. Ten ostatni model jest wyraźnie lżejszy, wydajniejszy gwarantuje lepszy obraz niż dwa pozostałe. T450 zaskakuje słabą matrycą, ale wygrywa z L450 niską wagą, elegancką obudową i niższym zużyciem energii.

Jestem dziennikarzem technologicznym, a moją specjalnością są laptopy biznesowe – zwłaszcza seria Lenovo ThinkPad. Od lat zgłębiam różne modele, testuję je i dzielę się wnioskami z czytelnikami. Cenię ThinkPady za ich niezawodność, ergonomię i ponadczasowy design, który zawsze trafia w gusta wymagających użytkowników.