Dysk SSD vs dysk HDD – co wybrać?
Kupując nowe urządzenie mamy często do wyboru wiele różnych egzemplarzy, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji jest stosunkowo trudne. Jeszcze trudniej zdecydować się czy wybrać laptopa z dyskiem SSD czy z HDD. Czym charakteryzują się poszczególne dyski? Który z nich wybrać? Jakiego wyboru dokonać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też zapraszamy wszystkie osoby, które są zainteresowane tym tematem.
Charakterystyka dysków SSD i HDD
Abyśmy mogli podjąć decyzje co do wyboru dysku twardego, powinniśmy wiedzieć co nieco na temat ich charakterystyki. Zdecydowanie coraz większą popularnością cieszy się dysk SSD. Wyróżnia się tym, że działa stosunkowo szybko, niestety jego cena jest zdecydowanie wyższa, a pojemności są mniejsze. Zupełnie przeciwnie wygląda to w przypadku dysku HDD. Działają one wolniej, jednak ich cena jest znacznie bardziej atrakcyjna, a pojemności są zdecydowanie wyższe. Były one szczególnie popularne kilkanaście lat temu, dzisiaj coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi dyskami SSD. Alternatywnie możliwe jest zakupienie dysku zewnętrznego, wówczas nawet gdy braknie nam pamięci, możemy się nim posiłkować.
Dysk SSD, HDD, a może złoty środek?
Skoro wiemy już, czym różnią się od siebie poszczególne typy dysków, musimy zdecydować się na to, jaką decyzję ostateczną podjąć. Dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji, a także od tego, jakim budżetem dysponujemy. Coraz większą popularnością cieszy się rozwiązanie, polegające na użyciu obu typów dysków twardych. Wówczas na dysku SSD zainstalowany jest system operacyjny, dzięki czemu całość działa stabilnie i błyskawicznie. Dysk HDD natomiast jest typowym nośnikiem danych, gdzie gromadzimy wszystkie pliki i foldery. Tak można zrobić chociażby w przypadku Lenovo ThinkPad P15v Gen 1, aby cieszyć się z możliwie najwyższej funkcjonalności.