×

Stacje graficzne Lenovo

Bardzo wysoki koszt komputerów, na których można skutecznie pracować nad grafiką, skłania do przyjrzenia się ofercie Lenovo

Stacje graficzne Lenovo

Bardzo wysoki koszt komputerów, na których można skutecznie pracować nad grafiką, skłania do przyjrzenia się ofercie Lenovo. Chiński gigant zawsze ma na podorędziu urządzenie budżetowe, a jednak posiadające dostateczną wydajność. W przypadku stacji graficznych konieczność korzystania z tych samych podzespołów ogranicza możliwość konkurowania ceną, ale i tak podobnie skonfigurowana stacja graficzna Lenovo będzie tańsza niż HP czy Fujitsu.

Najtaniej jak się da

Bardzo wysoki koszt komputerów, na których można skutecznie pracować nad grafiką, skłania do przyjrzenia się ofercie Lenovo
fot. lenovo.com

Jeśli nie potrzebujesz szczególnej mobilności, najtańsza będzie stacja graficzna w obudowie typu Tower, a dokładnie Lenovo ThinkStation P310. Ten solidny desktop może być wyposażony w procesor Intel Xeon 6 generacji (E3-12×0 v5), kości dające w sumie 64 GB RAM (DDR4-2133, standard ECC i w najlepszej wersji kartę graficzną nVidia Quadro M4000. Tę ostatnią można też zamienić na bliźniacze karty nVidia Quadro K2200. Stacja jest przystosowana do współpracy z ekranem 4K, a nawet minimalnie większym (maksymalna obsługiwana rozdzielczość przy 60 Hz to 4096 x 2304).

Lenovo ma w swojej ofercie bardzo tanie monitory desktopowe o rozdzielczości 4K należące do serii ThinkVision. Tu jednak należy uważać z oszczędnościami gdyż nie koniecznie dają one dostateczną jakość obrazu by pracować nad grafiką przeznaczona do druku.

Drożej, ale w lepszym stylu

Na przełomie 2015 i 2016 roku pojawiły się bardzo mocne mobilne stacje graficzne Lenovo. Mowa o laptopach Lenovo ThinkPad P70 (http://www.kuzniewski.pl/k2190,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-p-thinkpad-p70.html). Faktycznie jest w nich wszystko co najlepsze: procesory Intel Xeon E3-1575M, karty graficzne nVidia Quadro M5000M i matryce 4K. Najmocniejsza konfiguracja Lenovo wydaje się na pierwszy rzut oka niemal identyczna jak HP ZBook 17 G3, różnica w cenie między oboma modelami jest jednak znaczna. Faktycznie Lenovo ma matrycę o gorszym pokryciu palety Adobe (ok. 90+%, przy ok. 98+% w HP DreamColor), jeśli jednak parametr ten jest dla Ciebie wystarczająco wysoki, będzie Ci trudno znaleźć tańszego laptopa z tak zaawansowaną konfiguracją.

Stacje graficzne Lenovo są z każdą generacją coraz lepsze, zmniejsza się jednak również dystans cenowy pomiędzy nimi, a stacjami z Japonii i USA. Potężna stacjonarna stacja graficzna ThinkStation P910 trochę już kosztuje.

 

 

 

Jestem dziennikarzem technologicznym, a moją specjalnością są laptopy biznesowe – zwłaszcza seria Lenovo ThinkPad. Od lat zgłębiam różne modele, testuję je i dzielę się wnioskami z czytelnikami. Cenię ThinkPady za ich niezawodność, ergonomię i ponadczasowy design, który zawsze trafia w gusta wymagających użytkowników.