×

Stacje robocze Lenovo – ThinkPad i ThinkStation

Na rynku stacji roboczych Lenovo może nie ma tak dobrej marki jak HP, ale za to może rywalizować ceną i jej stosunkiem do wydajności

Stacje robocze Lenovo – ThinkPad i ThinkStation

Na rynku stacji roboczych Lenovo może nie ma tak dobrej marki jak HP, ale za to może rywalizować ceną i jej stosunkiem do wydajności. Trudno więc dziwić się, że sporą popularnością cieszą się zarówno klasyczne PC-towe ThinkStation w obudowach typu Tower, jak też laptopy ThinkPad P.

Mobilne stacje robocze Lenovo – duży skok pomiędzy generacjami

Na rynku stacji roboczych Lenovo może nie ma tak dobrej marki jak HP, ale za to może rywalizować ceną i jej stosunkiem do wydajności
fot. lenovo.com

Najmocniejszym laptopem, jaki Lenovo mogło zaoferować rok temu był ThinkPad W541. Model ten był wydajniejszy w obliczeniach wielowątkowych niż ThinkPad W550s, ale trochę brakowało mu by móc rywalizować z HP Zbookiem 15 drugiej generacji czy Dell Precision 6800M.

Na przełomie 2015 i 2016 zrezygnowano z kontynuowania serii W, a zamiast niej wprowadzono na rynek ThinkPady P. Faktycznie różnica między generacjami jest znaczna. Mobilne stacje robocze ThinkPad P50 i P70 otrzymały między innymi procesory Intel Xeon E3-1575, grafikę zintegrowaną Intel Iris i dedykowaną nVidia Quadro M4000M, możliwość użycia kości RAM w standardzie DDR4-2133 (do 64 GB RAM) i dysków SSD podpinanych po szynę PCI. Opcjonalnie pojawiły się też matryce 4K przystosowane do profesjonalnej obróbki grafiki.

Jako mobilną stację roboczą można wykorzystać również gamingowy Lenovo Ideapad Y900.

Stacjonarne stacje robocze Lenovo – wciąż to samo i wciąż niedrogo

Podstawowe stacje robocze Lenovo, oznaczone ThinkStation P310 należą do najtańszych urządzeń w swoim typie, a mimo to można je wyposażyć całkiem przyzwoicie. Dostępne są dla nich między innymi karty graficzne nVidia Quadro M4000 i K2200, procesory Intel Xeon E3-12×0 (http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/processors/xeon/e3-processors.html) i dyski SSD M.2 NVMe. Przestrzeń na dane można rozbudować do 16 TB, a RAM do 64 GB.

Mocniejsze od podstawowej stacje robocze ThinkStation P700 i P900 mają oczywiście stosownie większe możliwości, zwłaszcza dzięki korzystaniu z bliźniaczych procesorów i kart graficznych, ale także z możliwości rozbudowy do odpowiednio 256 GB RAM i 0,5 TB RAM. Istnieje nawet dwuprocesorowa wersja ThinkStation P900, która udźwignie 1TB RAM jeśli zapewnić jej odpowiednie chłodzenie. Jest to aktualnie szczyt możliwości dla desktopów i stacje robocze amerykańskich producentów nie mogą zaoferować mocy większej niż Lenovo.

 

 

 

 

 

 

 

Jestem dziennikarzem technologicznym, a moją specjalnością są laptopy biznesowe – zwłaszcza seria Lenovo ThinkPad. Od lat zgłębiam różne modele, testuję je i dzielę się wnioskami z czytelnikami. Cenię ThinkPady za ich niezawodność, ergonomię i ponadczasowy design, który zawsze trafia w gusta wymagających użytkowników.