ThinkPad P50 – Lenovo podejmuje rękawicę
Pojawienie się na rynku szóstej generacji procesorów Intel Core i Intel Xeon zmobilizowało producentów laptopów do przygotowania nowych serii mobilnych stacji roboczych. Mobilne stacje robocze MSI wykorzystały je jako pierwsze, szybko jednak pojawiły się nowe Dell Precision i oczywiście ThinkPady Lenovo.
Dotychczasowa rywalizacja
Najpotężniejsza z dotychczas oferowanych mobilnych stacji roboczych od Lenovo – ThinkPad W541, nieznacznie ustępowała konkurencji pod względem wydajności, była natomiast mobilniejsza niż HP ZBook 15 G2 czy Dell Precision M4800. Model ThinkPad P50 musi natomiast mierzyć się z nowszymi modelami takimi jak Dell Precision M5510. I podobnie jak w konkurencyjnym modelu, znacznie różni się od poprzednika.
Procesory szóstej generacji
Procesory Skylake wymagają innej płyty głównej niż Broadwelle, nie można więc zainstalować ich w starszych modelach. Są ok. 10-15% wydajniejsze od analogicznych procesorów poprzedniej generacji. Nie jest to duża różnica, ale z pewnością istotna. Zwłaszcza, że Intel powrócił do idei podzespołów mających pewien zapas możliwości, a więc nadających się do podkręcenia. Nowa architektura pozwala też na korzystanie z szybszych pamięci RAM. Potencjalnie ThinkPad P50 może zostać rozbudowany nawet do 32 GB RAM i wyposażony w najlepsze profesjonalne karty mobilne od nVidii i AMD.
Gratka dla grafika
Wyścig zbrojeń nie ominął matrycy. Z kilku dostępnych, największe wrażenie robi wyświetlacz 4K pozwalający na obróbkę materiałów graficznych. Pod tym względem Lenovo ThinkPad P50 nie różni się od konkurencyjnych mobilnych stacji roboczych. Podczas gdy rok temu większość z nich nie wychodziło ponad rozdzielczość 3K, dziś na rynku jest kilka interesujących modeli z opcjonalnymi wyświetlaczami 4K i stuprocentowym pokryciem palety barw sRGB.