Prawie jak traktor – Lenovo ThinkPad W541

Jeden z mocniejszych modeli Lenovo – ThinkPad W540 – doczekał się następcy. Bynajmniej jednak nie nastąpiła rewolucja, a oba urządzenia są do siebie dość podobne. Rzucającą się w oczy zmianą są oddzielne przyciski manipulatora punktowego. W przypadku stacji roboczych liczy się jednak wnętrze.

Części od czołgu w samochodzie osobowym

Jeden z mocniejszych modeli Lenovo - ThinkPad W540 - doczekał się następcy

fot. lenovo.com

15-calowy laptop waży 2600 g, a więc wcale niedużo jak na mobilną stację roboczą. Wewnątrz mieszczą się naprawdę mocne podzespoły. Z szerokiej palety procesorów wybrać można 4-rdzeniowego potwora Intel Core i7 4940MX, dołożyć nawet 32 GB RAM, dysk SSD, który zapewnia bardzo dużą szybkość zapisu, i kartę graficzną nVidia Quadro K2100M. W obudowie mieści się też napęd optyczny i 4 porty USB. Wszystko to jest zasilane przez jedną z najsilniejszych stosowanych obecnie baterii o pojemności aż 99 Wh. Elementy zestawu wskazują, że osiągi powinny być znakomite. Faktycznie, w testach wydajności tak to właśnie wygląda.

Kultura pracy

Jeśli laptop ma być wykorzystywany jako stacja graficzna, to powinien być zaprojektowany do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem. I tu okazuje się, że z części do ciągnika trudno zmontować cichy miejski samochodzik. Tak samo z laptopami. Lenovo ThinkPad W541 potrafi rozgrzać się do 55°C i generować przy tym hałas ponad 40 dB. Nawet to nie wystarcza, by utrzymać taktowanie procesora na stałym poziomie i z możliwych do osiągnięcia 3,4 GHz zostaje czasami połowa lub nawet mniej. Skoki są chwilowe, więc w praktyce maszyna i tak wykonuje heroiczną pracę, ale trudno uznać korzystanie z niej za całkiem komfortowe.

Grafika

Planując pracę nad materiałami graficznymi, warto wybrać matrycę IPS 3K o rozdzielczości 2880 x 1620. Zapewnia ona wysokie i co niemniej ważne, równomierne rozświetlenie. Laptop ma wbudowany kolorymetr, dzięki czemu łatwo skalibrować obraz, uzyskując naprawdę minimalne odchylenie kolorów. Pod względem jakości obrazu ThinkPad W541 spełnia stawiane przed nim wymagania, a nawet potrafi miło zaskoczyć.

Urządzenia wejścia

Laptop ma bardzo dobrą klawiaturę z dużymi klawiszami o dobrze dobranym skoku. Miejsca podparcia nadgarstków nieco się uginają, co nie wszystkim użytkownikom odpowiada. TrackPoint jest wygodny, precyzyjny, zaopatrzony w wyraźnie wydzielone przyciski. Płytka dotykowa ma natomiast przyciski zintegrowane i jest przez to nieco mniej przyjazna użytkownikowi.

Podsumowanie

Zaletami są tu zwłaszcza: duża wydajność i możliwość pracy z grafiką. Użytkownicy docenią też TrackPoint, długi czas pracy na baterii i wbudowany kolorymetr. Wadą będzie przede wszystkim temperatura i, w mniejszym stopniu, trzeszczenie obudowy przy silniejszym oparciu nadgarstków. Warto więc wyposażyć się w podkładkę chłodzącą i wykorzystać ThinkPad W541 do ciężkiej pracy, w której sprawdza się bardzo dobrze.